9 wrz 2016

Moje serce i inne czarne dziury - Jasmine Warga

Szesnastoletnia Aysel, miłośniczka fizyki i muzyki klasycznej, obsesyjnie planuje własną śmierć. Jej ojciec dopuścił się brutalnej zbrodni, która wstrząsnęła całym miasteczkiem, matka nie może na nią patrzeć, bo obecność córki przypomina jej o przeszłości, zaś koledzy i koleżanki z klasy obgadują ją za plecami przy każdej możliwej okazji... Aysel jest gotowa zamienić swoją energię w nicość.

Dziewczyna ma tylko jeden problem: nie jest pewna, czy starczy jej odwagi, by to zrobić. Wszystko zmienia się, gdy odkrywa stronę internetową, na której ogłaszają się partnerzy do samobójstwa. Użytkownik o nazwie FrozenRobot, a w rzeczywistości zmęczony własną rodzinną tragedią nastolatek imieniem Roman, szuka kogoś, z kim będzie mógł odebrać sobie życie. 

Chociaż Aysel i Roman nie mają ze sobą nic wspólnego, nowa znajomość zaczyna wpływać na dwoje nastolatków w nieoczekiwany sposób. W miarę zbliżania się wyznaczonej daty samobójstwa Aysel zaczyna wątpić, czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie. Będzie musiała wybierać między własnym pragnieniem śmierci a próbami przekonania partnera, aby pozostali przy życiu. Tyle że Romana nie tak łatwo przekonać...


Moje serce i inne czarne dziury  to książka, która w prosty i przystępny sposób mówi o tematach trudnych. Tematyka depresji nie jest łatwą do przekazania czytelnikowi. Niestety depresja jest chorobą cywilizacyjną, która dotyka coraz więcej osób, często bardzo młodych. Czasem ciężko odróżnić depresję od zwykłego przygnębienia, niestety często lekceważymy pierwsze objawy tej choroby. Jasmine Warga postanowiła przedstawić historię dwójki ludzi, który myślą już o ostatecznym kroku ku samozagładzie.

Główna bohaterka, jest dziewczyną, która coraz częściej myśli o tym w jaki sposób popełnić samobójstwo. Na szczęście etap planowania a podjęcie jakichkolwiek działań dzieli długa droga. Dziewczyna trafia na pewien portal internetowy, gdzie poznaje chłopaka, który być może będzie towarzyszył jej podczas popełniania samobójstwa. Niestety dla niej, nic nie jest takie proste.

Bohaterowie, to jeszcze nastolatkowie, którzy dopiero wkraczają w prawdziwe życie. To smutne, że osoby w takim wieku nie mają już chęci do życia i nie widzą dla siebie jasnych perspektyw na przyszłość.  Autorka pragnie przekazać młodemu czytelnikowi, że nie należy od razu sięgać po ostateczne rozwiązanie, nie ukrywajmy – jedno z najgorszych. Jednocześnie Jasmine zwraca naszą uwagę na to, że nie należy lekceważyć żadnych objawów wycofania czy przygnębienia u bliskich.

Moje serce i inne czarne dziury, to utwór o dość pozytywnym przekazie. Choć mogłoby się wydawać, że jest to książka przygnębiająca swoja treścią, to autorka zdecydowanie postawiła na ukazanie dobrych stron życia. W każdej chwili człowiek może znaleźć osobę, która nada sens naszemu życiu. W najbardziej niespodziewanych momentach życia każdy z nas może odnaleźć się na nowo w tej okrutnej – na ogół – i szarej rzeczywistości.


Książka jest piękną opowieścią o dwójce ludzi odnajdujących się na nowo w otaczającej ich rzeczywistości. Jasmine Warga przedstawił problem depresji w sposób przystępny nawet dla młodego czytelnika, który dopiero poznaje świat. Autorka do samego końca trzyma czytelnika w napięciu, nie od razu ukazując drogę jaką wybrali bohaterowie. Moim zdaniem książka zasługuje na uwagę nie tylko wśród młodego czytelnika, ale i ci bardziej doświadczeni i wymagający powinni sięgnąć po tę historię. Polecam gorąco!

za książkę dziękuję wydawnictwu Burda Książki. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!