21 lut 2017

Lustrzane Odbicie - Tana French

Inteligentny, dopracowany w każdym szczególe thriller o nietypowej, zaskakującej fabule.

Po wydarzeniach, które miały miejsce w trakcie Operacji Westalka, umęczona psychicznie Cassie Maddox przeszła z wydziału zabójstw do wydziału przemocy domowej. Przysięgała, że nigdy nie wróci do przeszłości… Ale przeszłość wraca do niej. Sam O’Neill prosi Cassie, by przyjechała do niewielkiego miasteczka kilkadziesiąt kilometrów od Dublina, gdzie znaleziono zwłoki kobiety. Na miejscu zbrodni Maddox staje oko w oko ze swoim sobowtórem. Ofiara do złudzenia ją przypomina, a z dokumentów wynika, że nazywa się Lexie Maddison – dokładnie tak samo, jak fikcyjne alter ego Cassie, stworzone w przeszłości celem inwigilacji siatki handlarzy narkotyków na Uniwersytecie Dublińskim. Do pytania „kto zabił” dołącza kolejne – „kim była ofiara”. Nie ma poszlak, nie ma śladów ani podejrzanych… Zostaje jeden sposób, by dowiedzieć się prawdy – udawać, ze Lexie Maddison umknęła śmierci. Cassie zna Lexie na wylot, wystarczy chwila, by weszła w dawną rolę… Ale co stanie się wtedy, gdy cudze życie okaże się bardziej fascynujące niż własne?


To moje kolejne spotkanie z autorką i znów nie czuję się zawiedziona. Po raz wtóry Tana French pokazuje, że warto sięgać po jej twórczość. Czytelnik, który poznał już styl autorki doskonale wie, że jej książki czyta się szybko. Fabuła jest spójna, a akcja nie pozwala oderwać się nawet na chwilę.

Sama powieść przedstawia kolejne śledztwo Pani detektyw Cassie Maddox, która podejmuje się najtrudniejszych wyzwań, jednak zawsze udaje się osiągnąć wyznaczony cel. Jej metody doprowadzają do rozwiązania zagadki, ale nim to nastąpi czytelnik sam próbuje rozwikłać śledztwo. Autorka poprzez swój styl pisania sama zachęca czytelnika do głębszego wniknięcia w sytuację bohaterów powieści.

Cała powieść cechuje się klimatem dość mrocznym i zagadkowym, atmosfera między bohaterami jest napięta przez co powieść czytamy z większą ciekawością. Utwór trzeba czytać bardzo uważnie, gdyż autorka nie szczędzi czytelnikowi zdawkowych informacji, które mogą naprowadzić na rozwiązanie zagadki. Jednak dopiero w zakończeniu wszystko staje się na tyle jasne, że owe wskazówki są dla nas w pełni zrozumiałe.


Autorka bardzo ciekawie przedstawiła tło powieści. Czytelnik wprowadzony zostaje pomiędzy antyczne meble, które kryją w sobie równie wiele tajemnic, co mieszkańcu domu. Powieść to świetna przygoda, w której każdy czytelnik może poczuć się detektywem z krwi i kości. Dodatkowo odbiór powieści potęgują emocje jakie odczuwamy podczas czytania kolejnych rozdziałów. Lustrzane odbicie to dokonała lektura zarówna dla fanów autorki, jak i dla osób które po raz pierwszy chciałyby poznać twórczość Tany French. Powieść niczym nie odstaje od poprzednich dzieł autorki, które miałam okazję przeczytać. 

Książkę przeczytałam dzięki uprzejmości wydawnictwa Albatros


1 komentarz:

Dziękuję za każdy komentarz!