23 lut 2017

Za zamkniętymi drzwiami - B.A. Paris

Perfekcyjna para? Doskonałe małżeństwo? Czy idealne kłamstwo?


ŚWIATOWY BESTSELLER, KTÓRY WYWOŁAŁ SENSACJĘ NA MIĘDZYNARODOWYM RYNKU WYDAWNICZYM

Wszyscy znamy takie pary jak Jack i Grace: on jest przystojny i bogaty, ona czarująca i elegancka. Chciałoby się poznać Grace nieco lepiej, ale to niełatwe, bo Jack i Grace są nierozłączni. Niektórzy nazwaliby to prawdziwą miłością. 
Wyobraź sobie uroczystą kolację w ich idealnym domu, miłą konwersację, kolejne kieliszki dobrego wina. Oboje wydają się w swoim żywiole. Przyjaciele Grace chcieliby zrewanżować się lunchem w przyszłym tygodniu. Ona chętnie przyjęłaby zaproszenie, ale wie, że nigdy z nimi nie wyjdzie. Ktoś mógłby spytać, dlaczego Grace nigdy nie odbiera telefonów, nie wychodzi z domu, a nawet nie pracuje. I jak to możliwe, że gotując tak wymyślne potrawy, w ogóle nie tyje? I dlaczego w oknach sypialni są kraty? Doskonałe małżeństwo czy perfekcyjne kłamstwo?


Po opisie jaki znajdujemy na książce wydawać by się mogło, że to jedna z bardziej banalnych historii jakie możemy spotkać. Już po pierwszych rozdziałach czytelnik może domyśleć się o czym jest ta książka. Niektórzy już w tym momencie pewnie by zrezygnowali z dalszego czytania takiej lektury, ale … no właśnie, jest jedno ale: autorka pisze w taki sposób, że nie da się po prostu odłożyć książki.

B.A. Paris ma ten dar, który wśród pisarzy jest bardzo pożądany. Mianowicie narracja jest wciągająca i trzymająca czytelnika w napięciu. To doskonała wiadomość dla każdego czytelnika. Bo któż z nas nie szuka thrillera pełnego napięcia?  To jedna z najważniejszych cech dla tego gatunku, ponieważ dla mnie dobry thriller powinien budować napięcie przez cały czas, by w momencie kulminacyjnym zapewnić czytelnikowi wielki wybuch, także ten emocjonalny.

Narracja w pierwszej osobie sprawia, że czytelnik ma niebywała okazję wczuć się  sytuacje bohatera, którego losy nie są z pewnością banalne.  Atmosfera książki z każda kolejna stroną, z każdym następnym rozdziałem jest coraz bardziej napięta i wystarczy iskra by rozpalić niesamowity ogień. Bohaterowie są pełni charyzmy, nawet „ten zły” ma w sobie coś przyciągającego, coś co czytelnik zapamięta na dłużej. To kolejny plus, który nie pozwoli łatwo zapomnieć o książce.

Biorąc pod uwagę fakt, że jest to debiutancka powieść autorki jest to naprawdę udana powieść. B.A. Paris stworzyła genialna książkę dla fanów gatunku, którzy wymagają wciągającej i trzymającej w napięciu powieści. „Za zamkniętymi drzwiami” to powieść, która na długo nie pozwoli zapomnieć o sobie. Powieść czyta się bardzo szybko, autorka pisze lekko i bardzo wyraziście. Moim zdaniem każdy kto nie jest przekonany do gatunku powinien sięgnąć po tę książkę. Polecam gorąco i wystawiam zasłużoną, mocną 5!


 Za książkę dziękuję wydawnictwu Albatros


5 komentarzy:

 1. Właśnie ją kończę. Ciekawa i faktycznie wciąga, choć nie wnosi nic nowego.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też ją skończyłam i trochę poraziła mnie naiwność głównej bohaterki... Plus za to, że wciąga, a debiuty nie zawsze są dobre;)
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Za zamkniętymi drzwiami właśnie za mną! Świetna książka, idealna na jeden wieczór. Pozdrawiam i zapraszam
  http://czytanienaprawdeuzaleznia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Za zamkniętymi drzwiami właśnie za mną! Świetna książka, idealna na jeden wieczór. Pozdrawiam i zapraszam
  http://czytanienaprawdeuzaleznia.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Skorzystam z polecenia i przeczytam, bo myślę, że i mnie by się spodobała.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!