25 lut 2017

Rzeźnik - Tony Parsons

Zabita rodzina, umierający seryjny morderca i zaginione dziecko. Detektyw Max Wolfe ściga bezlitosnego zabójcę, który przemierza Londyn w poszukiwaniu schronienia. 


DRUGI TOM TRYLOGII Z DETEKTYWEM MAXEM WOLFE’EM. WYŚMIENITY I ZASKAKUJĄCO OKRUTNY KRYMINAŁ AUTORA „KRWAWEJ WYLICZANKI”

W Nowy Rok w północnym Londynie na jednym ze strzeżonych osiedli zostają znalezione zwłoki zamożnej rodziny. Bestialsko zamordowani zostali wszyscy jej członkowie z wyjątkiem najmłodszego dziecka, które zniknęło. Narzędzie zbrodni – pistolet do ogłuszania bydła przed ubojem – prowadzi Wolfe’a do zakurzonej sali Muzeum Zbrodni Scotland Yardu. Wydaje się, że mordercą musi być człowiek, którego przed trzydziestu laty policja nazwała Rzeźnikiem. Ale Rzeźnik odsiedział już swoje w więzieniu, a dziś jest stary i umierający. Czy to możliwe, by znów zaczął zabijać? Czy morderstwo tej niewinnej rodziny było bezmyślną masakrą ze strony szalonego psychopaty, groteskowym hołdem naśladowcy dla swego mistrza czy próbą wrobienia w morderstwo umierającego mężczyzny? Max wie, że jak najszybciej musi odnaleźć zaginione dziecko i powstrzymać mordercę, zanim ten zniszczy życie kolejnej niewinnej rodzinie lub zapuka do jego własnych drzwi. 
Okazuje się, że nawet z pozoru najszczęśliwsze rodziny potrafią skrywać mroczne sekrety, za które ktoś jest gotów zabić…


Pozytywnie zaskoczona pierwszym tomem z wielką chęcią sięgnęłam po dalsze części przygód Maxa Wolfa.  Autor zapadł mi w pamięć jako osoba, która tworzy niezwykła atmosferę w swoich powieściach. Atmosferę, która przyciąga czytelnika. Czy w kolejny książkach ta tendencja jest utrzymana? Czy po sukcesie pierwszej książki autor spoczął na laurach i odpuścił? Czas się przekonać.

Z reguły gdy jakiś cykl wpadnie mi w oko to choćby, któraś część była słabsza to z sentymentu zostaję i czytam wszystkie tomy. „Rzeźnik” zaintrygował mnie już swoim tytułem. Lubię jego książki, bo chociaż sugerują krwawe opowieści, są to kryminały na bardzo dobrym poziomie. Powieść przybliża czytelnikowi kolejne losy Maxa Wolfa, w sposób ciekawy i wciągający autor przedstawił kolejne śledztwo detektywa. Autor postawił na nieprzewidywalność i nagłe zwroty akcji, książka nie imponuje liczba stron, ale to dzięki temu powieść czyta się błyskawicznie. Narracja w pierwszej osobie pozwala całkowicie wczuć się czytelnikowi w postać bohatera. Sam główny bohater to osoba pełna wad i ułomności – cóż, nie różni się zbytnio od przeciętnego człowieka. Również to sprawia, że łatwiej go polubić i kibicować jego działaniom.  

Ogromnym atutem powieści jest jej akcja, nieprzewidywalna, momentami pędząca i nie dająca się zatrzymać. Przedstawienie Londynu jest również interesująca kwestią, wielbiciele tego miasta będą zadowoleni, gdyż przedstawienie mnogości kultur, języków oraz religii jest tu doskonale wyważone. 


„Rzeźnik” to naprawdę dobra powieść kryminalna. Warto sięgnąć po nią chociażby ze względu na lekki język i niezwykle ciekawe przedstawienie historii. Kolejnym atutem jest to, że można czytać „Rzeźnika” bez znajomości „Krwawej wyliczanki”, choć jej znajomość może pomóc w zrozumieniu postępowania głównego bohatera. Polecam gorąco każdemu kto lubi taka literaturę, i wiem już na pewno że będę sięgać po książki Tonyego Parsonsa z wielką chęcią, gdyż każda lektura to niezwykła podróż w kryminalny świat.  

za książkę dziękuje wydawnictwu Albatros


SERIA MAX WOLFE 


# 2 RZEŹNIK

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję za każdy komentarz!