18 lut 2017

Biały Mustang - Sat-Okh

“Biały mustang” to zbiór legend i podań plemion indiańskich Ameryki Północnej. W książce znajdziemy dwanaście historii, z których każda niesie inne przesłanie, przybliża czytelnikowi inne wartości i prawdy życiowe. Autor wychował się wśród tych plemion, dlatego wszystkie ich opowieści zna doskonale i z ogromną dbałością o szczegóły opowiada je czytelnikowi. Wierne oddanie opowieści to cecha charakterystyczna tej książki, do tego wszystko zostało pięknie ubrane w słowa, nadające opowieściom wielowymiarowość.


Jako pierwszą poznamy historię Hanuate, która z powodu pychy doprowadziła do swojej zguby. Opowieść pokazuje, że to niezwykle zła cecha osobowości. Z powodu nadzwyczajnej urody Hanuate była przekonana o własnej wyższości nad innymi w plemieniu.  To był właśnie powód jej kary. Wielki Duch czuwający nad plemieniami wyraźnie pokazał, że taka postawa jest niewłaściwa. Opowieść jest aktualna nawet dzisiaj, ponieważ pycha nigdy nie była cechą dobrą. Każdy, kto się nią charakteryzuje nie jest ani lubiany, ani mile widziany w towarzystwie.
Kolejną opowieścią, która zwróciła moja uwagę była ta o tytułowym Białym mustangu, który był istotą prawie eteryczną, a z pewnością darzoną wielką czcią. Ta historia pokazuje, że człowiek, który jest silny, odważny i nie boi się stawianych mu wyzwań ma szansę osiągnąć swoje cele za pomocą wytrwałości. Kierując się dobrem i nie uciekając się do podstępu taki człowiek zdobywa serce ukochanej i żyje w szczęściu i miłości, darzony szacunkiem przez wspólnotę. Opowieść uczy, że zawsze warto gonić za marzeniami, i choć te mogą wydawać się bardzo odległe, w jakiś sposób zostaniemy wynagrodzeni za ten trud.
cała recenzja:
http://polacyniegesi.org/recenzja-bialy-mustang-sat-okh/
za książkę dziękuję Polacy nie gęsi oraz wydawnictwu Nasza Księgarnia

1 komentarz:

  1. Zawsze interesowały mnie legendy, a tym bardziej na indiańskie mam chęć :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!