20 lut 2017

Mapa Kości - Francesca Haig

Okrucieństwo mamy we krwi. Trzeba tylko je uwolnić.


W świecie, w którym żyje Cass, nie ma miejsca dla słabych, niesprawnych i odmiennych. Liczy się tylko doskonałość. Perfekcyjne Alfy zrobią wszystko, by trzymać upośledzone Omegi tam, gdzie ich miejsce: w obozach pracy i na ziemiach, na których nikt inny nie chce mieszkać. Najchętniej pozbyłyby się ich na zawsze, ale gdy umiera Omega, umiera także jej bliźniacza Alfa. Po masakrze na Wyspie ruch oporu Omeg jest w rozsypce. Ludzie są zbyt przerażeni, by choćby myśleć o przeciwstawieniu się okrutnej Radzie. Jednak Cass, Kobziarz i Zoe wiedzą, że trzeba na nowo rozniecić ducha buntu. W przeciwnym razie Pani Generał, Reformator i Prowodyr bez przeszkód zrealizują swój upiorny plan: zamkną Omegi w zbiornikach, które podtrzymają je przy życiu, ale pozbawią wszelkiej świadomości. Tylko czy ktokolwiek uwierzy opowieściom trójki obdartusów, którzy nie mają nic do zaoferowania? Nieoczekiwana propozycja Prowodyra wydaje się tym bardziej kusząca. Jednak czy można ufać komuś, kto otwarcie przyznaje, że nie obchodzi go los Omeg?
Zwłaszcza że Cass musi się liczyć z tym, że jako wizjonerka i siostra bliźniaczka Reformatora stanowi łakomy kąsek dla każdej ze stron. Nie powinna ufać nikomu. Tylko jak zbudować nowy, lepszy świat bez zaufania? 


Kontynuacja Ognistego oczyszczenia, która  wywołała spore poruszenie w gronie czytelników. Opinie były najróżniejsze, jedni chwalili inni wręcz przeciwnie. A może kontynuacja pozwoli wyrobić sobie jednoznaczną opinię o autorce i jej twórczości?

Mapa Kości to lektura utrzymująca poziom tomu pierwszego. Autorka stworzyła niezwykły świat, który choć bardzo podobny do naszego rządzi się całkowicie innymi prawami. Podział ludzkości jest drastyczny, a samo społeczeństwo powoli chyli się ku samozagładzie. Świat, który pełen jest niesprawiedliwości, zupełnie jak nasza rzeczywistość, szara i brudna, czasem dająca jedynie przebłyski innych barw.  Bohaterowie muszą podejmować sporo poważnych decyzji, z których wiele decyduje o ich życiu. Choć czasem zachowują się bardzo niedojrzale z reguły stają na wysokości postawionych im zadań.

Autorka napisała książkę bardzo lekkim w odbiorze i prostym językiem. Sama opowieść potrafi wciągnąć, choć ja na początku jakoś nie potrafiłam się odnaleźć w tym pełnym dziwactw i zwyrodnień świecie. Gdy tylko wczujemy się w sytuację, autorka potrafi wzbudzić wiele emocji w czytelniku.


Mapa kości to mroczna i pełna agresji powieść, która poziomem nie odstaje od Ognistego oczyszczenia. Pełna melancholii opowieść o walce o własną tożsamość oraz o swoje prawa. Autorka stara się wzbudzić w czytelniku nadzieje, na lepsze jutro, jednak w świecie gdzie nic nie jest łatwe to prawie coś niewykonalnego. Polecam Mapę kości fanom autorki i serii. Z pewnością kontynuacja dorównuje pierwszej części. Moim zdaniem to seria, która ma potencjał i mam nadzieję, że autorka dobrze go wykorzysta. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu Uroboros

2 komentarze:

Dziękuję za każdy komentarz!