10 lut 2017

Zabójczyni. Opowieści. - Sarah J. Maas

Poznaj piękną, bezwzględną i naznaczoną wielkością zabójczynię i zobacz, jak rodzi się legenda.
Celaena Sardothien to najgroźniejsza zabójczyni Adarlanu. Jako członkini Gildii Zabójców przysięgła wierność swemu panu, Arobynnowi Hamelowi, ale Celaena nie słucha nikogo i ufa jedynie swojemu przyjacielowi i także płatnemu zabójcy, Samowi. W tych trzymających w napięciu opowieściach, będących wstępem do bestsellerowej serii Szklany tron, Celaena wyrusza na pięć niebezpiecznych misji. Na odległych wyspach i wrogich pustyniach zabójczyni staje po stronie uciśnionych, których mści z całą bezwzględnością. Działa jednak wbrew rozkazom Arobynna i może ponieść niewyobrażalną karę za taką zdradę.
Tom zawiera wydaną po raz pierwszy po polsku opowieść „Zabójczyni i uzdrowicielka”.


Zabójczyni to zbiór 5 nowelek ze świata Szklanego Tronu. Miałam już tę przyjemność poznać 3 z 5 opowieści, dlatego lektura nie zajęła mi dużo czasu.  Nie chciałabym zbyt szczegółowo zagłębiać się  streszczenie każdej z nowelek. Tym razem oceniam opowieści jako całość, jako zbiór historii, które współgrają ze sobą. Każda kolejna opowieść nawiązuje do innej w większym lub mniejszym stopniu.

Główną bohaterką jest Celaena, jeszcze nie znana jako Aelin. Dziewczyna o zadziornym charakterze i głową pełna pomysłów, buntowniczka a zarazem marząca o spokoju dziewczyna, która od zawsze musiała udowadniać swoją wartość.

Każda nowelka jest krótka, ma około sto stron, przez co – jak można się domyślić – akcja rozgrywa się bardzo szybko, nie ma czasu na nudę czy choćby chwilę odpoczynku. Jest to niewątpliwie plusem, ponieważ jest to jedynie dodatek do głównej opowieści, więc moim zdaniem to niezwykle wartka i dynamiczna podróż w przeszłość.

Ważne jest to, by znać główną opowieść jaką jest seria Szklany Tron, nowelki to dodatek, który uzupełnia wiedzę na temat bohaterów i ich losów.  Autorka nie skupia się tutaj na wielu wątkach, a jedynie na jednym głównym motywie każdej nowelki. Można czytać najpierw nowelki, aczkolwiek sporo może wtedy być dla nas niejasne. Opowieści maja na celu uświadomienie czytelnikowi jakie doświadczenia miała Celaena, dlaczego jej charakter ukształtował się w taki a nie inny sposób.


Język i styl autorki jest na równie wysokim poziomie co główna opowieść. Nowelki czyta się błyskawicznie. Każda z nich wywołuje sporo emocji podczas czytania, przez co z jeszcze większą chęcią czekam na kolejne tomy Szklanego Tronu. Polecam każdemu kto uwielbia twórczość autorki. Fani serii będą usatysfakcjonowani tymi opowieściami. Moim zdaniem to świetne uzupełnienie dla całej historii, a poznając kolejne przygody bohaterki czytelnik zaczyna rozumieć dlaczego postępuje ona w taki a nie inny sposób. 

Za książkę dziękuje wydawnictwu Uroboros


pozostałe nowelki:

ZABÓJCZYNI I PODZIEMNY ŚWIAT

Seria Szklany Tron

już niedługo wydany zostanie kolejny tom
IMPERIUM BURZ 

1 komentarz:

  1. Dotychczas poznałam tylko jedną książkę Mass - Dwór Cierni i Róż. Język może nie zachwycający, ale wyobraźnie autorka ma, trzeba przyznać. Może więc kiedyś skuszę się także na inne jej serie i poznam również ten tytuł :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!