28 lut 2017

Eva Teva i więcej Tev - Kathryn Evans

Życie Tevy pozornie wygląda normalnie: szkoła, przyjaciele, chłopak. Ale w domu dziewczyna kryje niesamowitą tajemnicę. Jedenaście innych Tev…
Raz w roku Teva rozdziela się na dwie osoby. Jej każda młodsza wersja pozostaje uwięziona w pułapce swojego wieku i domu. Kiedy zbliżają się siedemnaste urodziny Tevy, dziewczyna postanawia nigdy więcej nie dopuścić do podziału. Rozpoczynając walkę o swoją przyszłość, musi zmierzyć się sama ze sobą.


Rozpoczynając tę lekturę nie spodziewałam się tak niezwykłej opowieści, która mnie poruszy. A jednak „Eva Teva i więcej Tev” to książka, która choć wydawać by się mogła banalną historyjką o nastolatce, jest opowieścią pełną ukrytych znaczeń.

Książka wciąga od pierwszych stron. Prawda jest taka, że czytelnik sam nie do końca wie, co jest prawdą a co wyimaginowaną rzeczywistością w umyśle bohaterki. Fabuła choć prosta i przewidywalna, ma wiele do zaoferowania. Życie Tevy i jej sióstr nie należy do zwykłych i przeciętnych. Sama bohaterka zdaje sobie z tego sprawę , ale pomimo chęci zmiany niewiele może zrobić.

Autorka stworzyła bohaterkę o wielu twarzach. Motyw w którym co roku dochodzi do rozdzielenia dał szansę na stworzenie jednej osoby o wielu, sprzecznych cechach osobowości. Moim zdaniem autorka świetnie go wykorzystała. Plusem jest to że żadna z postaci nie jest wyidealizowanym bohaterem a człowiekiem z krwi i kości, popełniającym błędy. Głowna bohaterka wie, że musi wziąć odpowiedzialność za wszystkie podjęte decyzje. Nie chce jednak pogodzić się z tym, że po upływie roku zostanie na zawsze zamknięta w domu. To  motywuje ją do działania.

Czytelnik wyraźnie widzi zmagania bohaterki z wszelkimi przeciwnościami. Każdy dzień jest dla niej walką o przyszłość. To każe każdej osobie sięgającej po lekturę by zastanowiła się nad własnym życiem, nad planami na przyszłość a przede wszystkim na tym co dzieje się tu i teraz.

Styl autorki jest na przyzwoitym poziomie, książkę czyta się szybko dzięki prostemu językowi. Widać, że książka kierowana jest głównie do grupy nastoletnich czytelników, ale i osoba nieco starsza może sięgnąć po książkę i zapewnić sobie niezwykłą podróż do umysłu dziewczyny, który pełen jest sprzeczności, pomysłów i możliwości.


„Eva Teva i więcej Tev” to lektura dla każdego kto chciałby się odprężyć. Na dodatek w ciekawy sposób pokazuje wpływ podejmowanych przez nas decyzji. Nie jest to literatura wymagająca, więc każdy kto szuka czegoś lekkiego a zarazem pełnego ukrytych znaczeń powinien sięgnąć po tę książkę. 

Za książkę dziękuję wydawnictwu YA!

2 komentarze:

  1. Zdecydowanie potrzebuję teraz książki,by się odprężyć,więc jej poszukam :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeszcze się zastanowię, może się jednak skuszę na tę lekturę :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!