28 maj 2017

Pogrzebani - Graham Masterton

Domek robotnika obok starej przędzalni wełny w Blarney w hrabstwie Cork pilnie strzeże sekretu sprzed lat. W 1921 roku zamieszkująca go rodzina: matka, ojciec i dwoje dzieci zniknęła bez śladu w niewyjaśnionych okolicznościach. Dziewięćdziesiąt lat później ich zmumifikowane zwłoki wydobyto spod podłogi. 
Rany postrzałowe w czaszkach wydają się wskazywać na egzekucję przeprowadzoną przez IRA, ale w toku śledztwa Katie Maguire trafia na trop zadawnionych zatargów, które po latach odżywają na nowo.
W TEJ CZĘŚCI IRLANDII LUDZIE NIE ZAPOMINAJĄ I NIE WYBACZAJĄ, A PRZESZŁOŚCI NIE DA SIĘ PO PROSTU POGRZEBAĆ…


Kolejny tom przygód komisarz Katie Maguire. Kolejny raz wybieram się w podróż, która albo mnie zachwyci, albo zawiedzie. Kolejny raz sięgam po Grahama Mastertona, który już bardzo dawno temu zachwycił mnie swoimi tekstami. Znając poprzednie części serii nie mogłam przejść obojętnie obok tej. Dlatego trafiła ona w moje ręce.

Już pierwsze strony gwarantują mocne uderzenie. Autor rzuca czytelnika na głęboką wodę, jakby sprawdzając czy podejmiemy się dalszej lektury, czy odpuścimy wątpiąc w nasze siły. Taki mocny początek gwarantuje, że przez resztę opowieści czytelnik będzie chciał rozwikłać tajemniczą śmierć czteroosobowej rodziny. Autor wie jak zainteresować każdego czytelnika, w końcu ma na swoim koncie mnóstwo historii i zdobyte doświadczenie potrafi wykorzystać w najlepszy sposób. 

Cała opowieść to poznawanie kolejnych faktów w  napięciu. Masterton pokazuje tutaj, że nadal potrafi świetnie opowiadać historie. Czytelnik przenosi się wraz z postępująca lekturą w opisywane miejsca, spotyka tamtych bohaterów i przede wszystkim zmaga się z zagadką. 

„Pogrzebani” to doskonały thriller, który przenosi czytelnika w mroczny i pełen tajemnic świat. Masterton doskonale wie jak pisać, by wywołać całą gamę emocji. Klimat utwory jest mroczny i przepełniony tajemniczością, co potęguję ciekawość czytelnika. Chyba nigdy nie znudzi mi się poznawanie kolejnych dzieł tego pisarza, ponieważ zawsze zaskakuje mnie czymś innym. Autor pokazuje Irlandię z nieco innej perspektywy, jak się okazuje to nie tylko piękne krajobrazy i wszechobecne skrzaty. To także świat, w którym dzieją się dziwne rzeczy. 

Polecam każdemu kto szuka porywającej opowieści. „Pogrzebanych” można czytać niezależnie, ale znajomość wcześniejszych części serii ułatwia zrozumienie postępowania bohaterów, a przede wszystkim pani komisarz Katie Maguire. Niemniej to lektura dla każdego prawdziwego fana autora, a jeśli ktoś chciałby rozpocząć przygodę z Mastertonem, „Pogrzebani” wydają się być dobrym pomysłem.  

Za książkę dziękuję wydawnictwu Albatros

Pozostałe recenzje cyklu z komisarz Katie Maguire

1. Białe Kości
6. Pogrzebani


1 komentarz:

  1. Chętnie zapoznam się z tym thrillerem, w ogole cały cykl mnie zainteresował :)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!